Ana Sayfa

Sitene Ekle

Haber Arşivi

Yönetim

Yazar Girişi

İletişim

GENEL KURUL 2018 GENÇLERDEN ATASINA MEKTUP YARIŞMASI ÖDÜLÜ SAHİPLERİNİ BULDU  ATA´YA MEKTUP YARIŞMASI  MEB ORTA ÖĞRETİM YERLEŞTİRME KILAVUZU  YARGI DUR DEDİ  YİNE SINAV SKANDALI OKUL SERVİSLERİNİN KONTROLÜ ÖĞRETMENLERİN GÖREVİ DEĞİLDİR ÖĞLE ARASI DİNLENMEK HAKKIMIZDIR  VEFAT  3 MART DEVRİMLERİN BAŞLANGICI

 GENEL
 ÖZLÜK VE HUKUK
 BASIN AÇIKLAMALARI
 DAYANIŞMA
 EYLEM & ETKİNLİKLER
 BASINDA EĞİTİMİŞ
 BİLGİ-BELGE
 ÖRGÜTLENME
 İLÇE TEMSİLCİLİKLERİ
 KÜLTÜR-SANAT
 BİRLEŞİK KAMU İŞ
 HERYERDEN
 EĞİTİMİŞ TÜZÜĞÜ
TEMSİLCİLİK EL KİTABI

Hava Durumu

ANTALYA
ANTALYA


Çok Okunanlar
  ÇAĞLAYAN LİSESİ MÜDÜRÜNE CEZA
  EĞİTİM İŞ GENEL BAŞKANI VELİ DEMİR KİMDİR?
  Ulaş Kartal´ın düğünü
  "BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK ONUR ÖDÜLÜ" GECESİ
  HALK OYUNLARI KURSU
  SERİK TEMSİLCİLİĞİ YEMEĞİNDE BULUŞTUK
  Gençlik Kampı sona erdi
  EĞİTİMİŞ YENİ YÖNETİMİNİ SEÇTİ
  Öğretmen Evi Kartları
  UZMAN ÖĞRETMENLİK
  CUMHURİYET MİTİNGLERİ SÜRÜYOR…
  AKAYDIN İLK ZİYARETİNİ EĞİTİM İŞ’E YAPTI
  Çağlayan Lisesi
  Antalya Basınında Biz
  ATATÜRKÇÜ, CUMHURİYETÇİ MÜDÜRLERE BASKILARA HAYIR
  Temsilciler Toplantısı Yapıldı
  Okullarda Atatürk Köşesi
  Kemalist Cumhuriyet Mitingine Çağrı
  Uğur Mumcu´yu Anıyoruz


Anket
Sendikamızdan Beklentileriniz Nelerdir?

Ülke Sorunlarıyla ilgilenilmesi (836)
Bir yerlere atanmak için bana destek olması (40)
AB'ye girmek için istenilenlere tepkisiz kalması (14)
Özlük haklarımın korunması (577)

Yorumlananlar
..::: EĞİTİMİŞ ANTALYA ŞUBESİ :::…

ATA´YA MEKTUP YARIŞMASI

18/5/2018

GENÇLİĞİN ATA´SINA ÖZLEMİ KONULU MEKTUP YARIŞMASI SONUÇLANDI


“ATA’YA MEKTUP” YARIŞMAMIZA TÜM İLLERDEN YOĞUN KATILIM

Eğitim-İş’in büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, Samsun'a çıkarak, bağımsızlık ve özgürlük meşalesini yakmasının 99. yıldönümü nedeniyle düzenlediği mektup yarışmasına yoğun katılım gerçekleşti.

Yurdun dört bir yanından “Ulusal Bağımsızlığın 99. Yılında Gençliğin Ata’sına Özlemi” konulu yarışma için mektup yazan lise öğrencileri, ülkenin bu karanlık günlerinde bile -tıpkı Atatürk’ün söylediği gibi- gençliğin nasıl da umut olduğunu gösterdi.

ZORLU ELEME SÜRECİ

Yurdun her yerinden ilgi gören yarışmanın eleme süreci de tamamlandı ve ilk 5’e giren öğrenciler belirlendi.

Yüzlerce mektubun değerlendirilmesi ise sendika şubelerinde kurulan komisyonların mektupları elemesi ve elemeden geçen mektupları Genel Merkez’deki ana komisyona göndermeleriyle tamamlandı.

Elemeden geçen tüm mektuplar, ana komisyondaki Gazeteci-Yazar Işık Kansu, Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı Başkanı Erdal Atıcı, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni S. Nurhan Engiz, Eğitim-İş Genel Mali Sekreteri Hüseyin Kara ve Eğitim-İş Genel Eğitim Sekreteri Suat Özkolay tarafından incelendi.

Mektuplar incelenirken; yazım biçimi, duygu, kompozisyonun özgünlüğü, güncellikle bütünleşme oranı gibi birçok unsur göz önüne bulunduruldu.

Komisyon üyelerinin, her bir mektup çok değerli olduğu için elemekte zorlandığı yarışmacılardan ilk 5’e girenler ise şöyle:

 

Sıla Varol - Kayseri

Bahar Bozok - Adana

Hilay Sansarcı - Antalya

Ferhan Özkul - Ankara

Sevgi Mum - Malatya

İlk beşe giren eser sahibi öğrencilere kendi isteklerine göre iki kişilik Çanakkale gezisi ya da Ankara Anıtkabir gezisi, şube ve il temsilcilik elemelerinden geçerek Genel Merkeze gelen eserlerin sahibi öğrencilere de Nutuk, Atatürk imzalı kalem ve Atatürk imzalı anahtarlık armağan edilecek.

İlk 5’e giren mektuplardan alıntılar:

“Senin gibi bir lidere sahip olmak, zor şartlarda kurduğun bu güzel vatanda yaşamak, bu dünyada bir insana verilebilecek en değerli ve büyük ayrıcalıktır Ata’m. Gözün arkada kalmasın verdiğin mücadeleleri biliyoruz. Cumhuriyetimize, bağımsızlığımıza, inkılaplarına sahip çıkıyoruz.”

“Gözlerini kapattın, kurak kaldık. Ağlamak seni getirmeyecek biliyorum. Ama sen de şunu bil ki seni özlüyorum hem de çok!”

“Hakikati gören cesur yürekli insanlarımız ile çıkmış olduğunuz aydın yolda, şu an silah gümbürtüleri yerine kuş cıvıltıları işitiyor, barut kokusu değil de çiçek kokusu çekiyorsa bedenim, bu atmış olduğunuz tohumlar sayesindedir.”

“Bu arada Atam söylemeyi unuttum. Bakkal amcanın, çoban çocuğun, küçük gelin kızın, kocasından dayak yiyen Fatma ablanın, yaşlı haliyle apartman merdiveni silen Ayşe teyzenin, arkadaşları tarafından dışlanan Ahmet’in, savaş çocuklarının, Türk bayrağının gölgesinde nöbet tutan Mehmetçiğin, Down sendromlu müzik sanatçıları Ali ve Gökçe’nin, kütüphanelerde dirsek çürüten geleceğimiz olan öğrencilerin ve makamının hakkını veren insanların sana selamları var.”

“Bağımsızlığı bize ilke bellettin. Yolumuzu çizdin. Şimdi ben o yolda sessiz sessiz yürüyorum Ata’m! Yürüyeceğim yolu ürkütmemek için değil; yolumdaki haksızlıkları senin verdiğin sesle susturmak için. Zira senden sonra, sana kadar olan zamanda bastırılan sesimi, sözlerinden aldığım cesaretle yenide gün ışığına çıkardım.”

                MERKEZ YÖNETİM KURULU 


Bu haber 1319 defa okundu.

Yazan : FATİN ILTAR

Kaynak : GENEL MERKEZBu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm Yorumlar 

ADRES: Balbey Mahallesi 422. Sok No:9
                            Muratpaşa/ANTALYA

Tel-Faks:0 (242) 2470788
E Posta
: egitimis07@gmail.com

 Tüm Hakları Antalya Eğitimiş Şubesi'ne aittir.

Eski Sitemize Ulaşmak İçin Tıklayınız.