Ana Sayfa

Sitene Ekle

Haber Arşivi

Yönetim

Yazar Girişi

İletişim

BASINDA EĞİTİM-İŞ ANTALYA ŞUBESİ EŞİTSİZLİK ARTIYOR! UZAKTAN EĞİTİM DEĞERLENDİRME ANKETİ SONUÇLANDI! ÖĞRETMENLERİMİZ İÇİN YENİ YIL KONSERİ UZAKTAN EĞİTİM DEĞERLENDİRME ANKETİ İLK ZOOM TOPLANTIMIZI GERÇEKLEŞTİRDİK İLK VE TEK DAVAYI AÇAN SENDİKAMIZIN GİRİŞİMLERİ SONUÇ VERDİ. YİNE Mİ EMEKÇİ KEMER SIKACAK? BASINLA BİR ARAYA GELDİK 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK ÖDÜL TÖRENİ

 GENEL
 ÖZLÜK VE HUKUK
 BASIN AÇIKLAMALARI
 DAYANIŞMA
 EYLEM & ETKİNLİKLER
 BASINDA EĞİTİMİŞ
 BİLGİ-BELGE
 ÖRGÜTLENME
 İLÇE TEMSİLCİLİKLERİ
 KÜLTÜR-SANAT
 BİRLEŞİK KAMU İŞ
 HERYERDEN
 EĞİTİMİŞ TÜZÜĞÜ
SENDİKAMIZA ÜYE OLUN
TEMSİLCİLİK EL KİTABI

Hava Durumu

ANTALYA
ANTALYA


Çok Okunanlar
  ÇAĞLAYAN LİSESİ MÜDÜRÜNE CEZA
  EĞİTİM İŞ GENEL BAŞKANI VELİ DEMİR KİMDİR?
  Ulaş Kartal´ın düğünü
  "BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK ONUR ÖDÜLÜ" GECESİ
  HALK OYUNLARI KURSU
  SERİK TEMSİLCİLİĞİ YEMEĞİNDE BULUŞTUK
  Gençlik Kampı sona erdi
  EĞİTİMİŞ YENİ YÖNETİMİNİ SEÇTİ
  Öğretmen Evi Kartları
  UZMAN ÖĞRETMENLİK
  CUMHURİYET MİTİNGLERİ SÜRÜYOR…
  AKAYDIN İLK ZİYARETİNİ EĞİTİM İŞ’E YAPTI
  Çağlayan Lisesi
  Antalya Basınında Biz
  ATATÜRKÇÜ, CUMHURİYETÇİ MÜDÜRLERE BASKILARA HAYIR
  Okullarda Atatürk Köşesi
  Temsilciler Toplantısı Yapıldı
  Kemalist Cumhuriyet Mitingine Çağrı
  Uğur Mumcu´yu Anıyoruz
Anket
Sendikamızdan Beklentileriniz Nelerdir?

Ülke Sorunlarıyla ilgilenilmesi (838)
Bir yerlere atanmak için bana destek olması (41)
AB'ye girmek için istenilenlere tepkisiz kalması (14)
Özlük haklarımın korunması (580)

Yorumlananlar
..::: EĞİTİMİŞ ANTALYA ŞUBESİ :::…

UZAKTAN EĞİTİM DEĞERLENDİRME ANKETİ SONUÇLANDI!

28/12/2020
Eğitim-İş Sendikası Antalya Şubesi olarak yapmış olduğumuz uzaktan eğitim anketi sonuçlanmış ve gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra kamuoyuyla paylaşılmasına karar verilmiştir. Aşağıda, şubemizce yapılmış olan bu anket çalışmasının amacı, kapsamı, sonucu, değerlendirmesi ve öneriler kısımları yer almaktadır.

Araştırmanın amacı; ülkemizde ve Antalya da tüm eğitim kademelerinde uygulamaya giren uzaktan eğitimde öğretmen ve öğrencilerin karşılaştıkları güçlükleri tespit etmektir.

Araştırma kapsamında uzaktan eğitimin ortaya çıkardığı ek maliyetler ile ekonomik kayıplar da incelenmiştir.

 Araştırmada ayrıca uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerde ortaya çıkan bilgi-beceri eksikleri ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın süreci yönetmekteki başarısı konuları da öğretmenlerin görüşleriyle incelenmiştir.

Uzaktan eğitim sürecinde dersler bilişim araçları ile işlenmekte olduğundan, bu süreçte öğrenciler eğitime ulaşmak için, öğretmenler ise eğitim – öğretim görevlerini yerine getirebilmek için bilgisayar - tablet alımı, internet hattı gibi yeni maliyetler yüklenip yüklenmediği incelenmiştir.

Araştırma kapsamında öğrenci –öğretmen -velinin uzaktan eğitimin ortaya çıkardığı ek maliyetlerle karşı karşıya kalması nedeniyle ekonomik kayıplar yaşayıp yaşamadığı incelenmiştir.

Araştırmada ayrıca uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin derslere katılıp-katılamadıkları, ortaya çıkan bilgi-beceri ve kazanım eksiklerinin olup- olmadığı öğretmenlerin görüşleriyle incelenmiştir

Araştırmada ayrıca uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin derslere katılamadıkları, kazanımların eksik kalması nedeniyle LGS –TYT-AYT sınavlarında konu sınırlandırılmasının gerekli olup olmadığı incelenmiştir.                         

      SONUÇ ve DEĞERLENDİRME

 1. Ülkemizde Covit-19 salgını vaka artışları nedeniyle “Uzaktan Eğitim” süreci yeniden başlatılmıştır.
 2. MEB uzaktan eğitime başlandığı 23 Mart 2020 tarihinden bugüne kadar geçen 9 ayı aşkın sürede, öğrencilerin eğitime ulaşmadaki fırsat eşitsizliğini tam anlamıyla ortadan kaldıracak önlemleri almakta yetersiz kalmıştır.
 3. Gelinen süreçte öğretmenler ve aileler tarafından yapılan çalışmalar ile uzaktan eğitime dahil olan öğrenci sayılarında bir miktar artış yakalanmış olsa da, bu artışın geçen süre ile eğitimin öncelikli bir hak olması gerçekleri göz önünde bulundurulduğunda yeterli düzeyde olmadığı görülmektedir.
 1. Uzaktan eğitim sürecinde öğretmen ve öğrencilerin teknolojik olanaklarını araştırmaya ve    ihtiyaçlarını gidermeye yönelik bir çalışma yapılmamıştır. Uzaktan eğitim süreci ekonomik olanakları yetersiz olan ailelerin çocukları açısından mevcut eğitime ulaşmadaki fırsat eşitsizliğini daha da derinleştirmiştir.
 2. Her öğrenci EBA da paylaşılan içeriklere ulaşamamaktadır.
 3. Her öğrencinin evinde internet bağlantısı yok ya da yeterli bağlantı hızına sahip değildir.
 4. Canlı dersleri düzenli bir şekilde takip eden her öğrenciden bazıları hafta içi akşam ya da hafta sonu yapılan derslere katılmamaktadır.
 5. Öğretmenler uzaktan eğitimi öğrencilerin gelişimi açısından yetersiz bulmaktadır.
 1. Araştırmada ayrıca uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin derslere katılamadıkları, kazanımların eksik kalması nedeniyle LGS –TYT-AYT sınavlarında konu sınırlandırılmasının olması gerektiği anlaşılmıştır.
 2. Öğretmenler “yeterli sağlık önlemlerinin alınması koşuluyla” yüz yüze eğitime geçilmesini gerekli görmektedir, öğretmenler uzaktan eğitim sürecini başarısız bulmaktadır.
 3. Uzaktan eğitim süreci öğretmenlere ve velilere ekonomik yük getirmiştir.

 ÖNERİLER

 1. Öğrenciler arasında giderek büyüyen eğitime ulaşmadaki fırsat eşitsizliğinin giderilebilmesi için uzaktan eğitim süreci devlet tarafından desteklenmeli, öğrencilerin tablet, bilgisayar, internet ihtiyaçları giderilmelidir.
 2. MEB tarafından oluşturulan canlı ders dağılım çizelgesi düzenlenerek hafta içi akşam ve hafta sonu dersleri öğrencilerin takip edebilecekleri saat aralığına alınmalıdır.
 3. Uzaktan eğitimin belirlenen hedeflere ulaşmadaki yetersizliği göz önünde bulundurularak LGS –TYTAYT sınav konuları sadeleştirilmelidir.
 4. Sınavlara hazırlanan öğrenciler için Destekleme ve Yetiştirme Kursları bir an önce açılmalıdır.
 5. Ailelere ve öğrencilere yönelik rehberlik çalışmaları yapılmalıdır.
 6. Uzaktan eğitim sürecinin yetersizlikleri göz önüne alınarak başta derslik ihtiyacının giderilmesi olmak üzere fiziki düzenlemeler yapılarak ve yeterli önlemler alınarak bir an önce yüz yüze eğitime geçilmelidir.
 7.  Yüz yüze eğitime geçileceği belirtilen 15 Şubat 2021 tarihinden önce tüm öğretmenlere ve öğrencilere test yapılmalı ve bu testler periyodik hale getirilmelidir. Aşı yapılmasında öncelik verilmelidir.
 8.  Uzaktan eğitim sürecinin ortaya çıkardığı ekonomik yükler göz önünde bulundurularak tüm öğretmenlere “uzaktan eğitim desteği” verilmelidir.
 9. Bakanlıktan sınavlarla ilgili gelen son yazıda; 4. Sınıf öğrencilerine derslere katılım puanı verileceği, ayrıca 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda da ders etkinliklerine katılım puanı, varsa proje notu verileceği ve yapılmışsa sınav notlarının verileceği belirtilmektedir. Oysa tüm öğrenciler uzaktan eğitim sürecine dahil olamamıştır ve bu değerlendirmenin yapılması eğitimde fırsat eşitliğine aykırı bir durumdur. Yapılmayan eğitimin değerlendirmesini yapmak biz öğretmenleri vicdanen mutsuz edecektir.  

Bu haber 97 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm Yorumlar 

ADRES:
Balbey Mahallesi 422. Sok No:9
                            Muratpaşa/ANTALYA

Tel-Faks:0 (242) 2470788
E Posta
: egitimis07@gmail.com

 

Tüm Hakları Antalya Eğitimiş Şubesi'ne aittir.
Site yapımcısı Ramazan AZITEPE

Eski Sitemize Ulaşmak İçin Tıklayınız.