Ana Sayfa

Sitene Ekle

Haber Arşivi

Yönetim

Yazar Girişi

İletişim

BASINDA EĞİTİM-İŞ ANTALYA ŞUBESİ EŞİTSİZLİK ARTIYOR! UZAKTAN EĞİTİM DEĞERLENDİRME ANKETİ SONUÇLANDI! ÖĞRETMENLERİMİZ İÇİN YENİ YIL KONSERİ UZAKTAN EĞİTİM DEĞERLENDİRME ANKETİ İLK ZOOM TOPLANTIMIZI GERÇEKLEŞTİRDİK İLK VE TEK DAVAYI AÇAN SENDİKAMIZIN GİRİŞİMLERİ SONUÇ VERDİ. YİNE Mİ EMEKÇİ KEMER SIKACAK? BASINLA BİR ARAYA GELDİK 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK ÖDÜL TÖRENİ

 GENEL
 ÖZLÜK VE HUKUK
 BASIN AÇIKLAMALARI
 DAYANIŞMA
 EYLEM & ETKİNLİKLER
 BASINDA EĞİTİMİŞ
 BİLGİ-BELGE
 ÖRGÜTLENME
 İLÇE TEMSİLCİLİKLERİ
 KÜLTÜR-SANAT
 BİRLEŞİK KAMU İŞ
 HERYERDEN
 EĞİTİMİŞ TÜZÜĞÜ
SENDİKAMIZA ÜYE OLUN
TEMSİLCİLİK EL KİTABI

Hava Durumu

ANTALYA
ANTALYA


Çok Okunanlar
  ÇAĞLAYAN LİSESİ MÜDÜRÜNE CEZA
  EĞİTİM İŞ GENEL BAŞKANI VELİ DEMİR KİMDİR?
  Ulaş Kartal´ın düğünü
  "BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK ONUR ÖDÜLÜ" GECESİ
  HALK OYUNLARI KURSU
  SERİK TEMSİLCİLİĞİ YEMEĞİNDE BULUŞTUK
  Gençlik Kampı sona erdi
  EĞİTİMİŞ YENİ YÖNETİMİNİ SEÇTİ
  Öğretmen Evi Kartları
  UZMAN ÖĞRETMENLİK
  CUMHURİYET MİTİNGLERİ SÜRÜYOR…
  AKAYDIN İLK ZİYARETİNİ EĞİTİM İŞ’E YAPTI
  Çağlayan Lisesi
  Antalya Basınında Biz
  ATATÜRKÇÜ, CUMHURİYETÇİ MÜDÜRLERE BASKILARA HAYIR
  Okullarda Atatürk Köşesi
  Temsilciler Toplantısı Yapıldı
  Kemalist Cumhuriyet Mitingine Çağrı
  Uğur Mumcu´yu Anıyoruz
Anket
Sendikamızdan Beklentileriniz Nelerdir?

Ülke Sorunlarıyla ilgilenilmesi (838)
Bir yerlere atanmak için bana destek olması (41)
AB'ye girmek için istenilenlere tepkisiz kalması (14)
Özlük haklarımın korunması (580)

Yorumlananlar
..::: EĞİTİMİŞ ANTALYA ŞUBESİ :::…

ÇAĞLAYAN LİSESİ MÜDÜRÜNE CEZA

12/2/2009

İzni veren Milli Eğitim, Kesen Tedaş, Ceza alan Okul Müdürü


İzni veren Milli Eğitim, Kesen Tedaş, Ceza alan Okul Müdürü

SAYIN BASIN MENSUPLARI

            Antalya kamuoyunca bilindiği üzere, Kepez İlçesi 2. Eğitim Bölgesi Koordinatör okulu ÇAĞLAYAN LİSESİ müdürü Sayın Şeref SARICA bu okuldaki görevinden alınarak A tipi bir okuldan B tipi bir okula, yani bir alt kadroya müdür olarak verilmiştir. Bu olay Atatürkçü, Cumhuriyetçi eğitim kadrolarının uğradığı baskıların bir  örneğidir. Sendikamız konu ile ilgili 15.01.2009 tarihinde yaptığı basın açıklaması ile konunun takipçisi olacağını kamuoyuna ilan etmişti.

Şeref SARICA 1998 yılından bu yana Çağlayan Lisesinin yöneticisidir. Bugün Şeref SARICA’ yı görevden alanlar bilmeyebilir ama devraldığı okul o günlerde çok büyük sorun ve sıkıntılarla boğuşan, tercih noktasında geri planda olan bir okuldur. Atatürkçü, çağdaş, Türkiye Cumhuriyetine bağlı, eğitim aşığı öğretmen SARICA yönetimindeki Çağlayan Lisesi  1998’ den sonra;

-   Halk oyunlarında Türkiye Birincisi ve  Türkiye Üçüncüsü olmuştur.

-   Her yıl en az 20 civarında sosyal ve sportif ekip oluşturulmuştur.

-   Ülke ve uluslararası devlet büyüklerinin Antalya’yı ziyaretlerinde karşılama görevi hep  Sayın SARICA yönetimindeki Çağlayan Lisesi’nindir.

-   Sayın SARICA son 10 yıldır şu andaki Sayın Valimiz Alaaddin YÜKSEL’ de dahil olmak üzere, Antalya’da görev yapmış tüm Valilerimizden “TAKDİR” belgesi almış saygın bir yöneticidir.

-   Belki de en önemlisi Sayın SARICA yönetimindeki Çağlayan Lisesi son 6 yıldır ÖSS sınavlarında genel liseler içinde Antalya’da hep ilk 3 içerisindedir.

-   Üstelik tüm bu başarı 3000 kişilik, mevcudu nedeniyle yönetimi son derece zor ve yoksul aile çocuklarının ağırlıklı olduğu bir okul ortamında elde edilmiştir.

Sayın SARICA’ya sözde ve uydurma üç suçlamanın birinden dolayı görev yeri değişikliği teklif edilmiş ve uygulanmıştır. Bu büyük suç(!) “Tedaş Yetkililerinin Okul Bahçesindeki 5-6 tane bilek kalınlığındaki Ağacı Kesmelerine Göz Yummaktır.”

Tedaş yetkilileri Çağlayan Lisesine gelerek okul bahçesinin köşesinde 18 metrekarelik alana TRAFO kuracaklarını ve hemen işe başlamak istediklerini okul müdürü Şeref SARICA’ya sözlü bildirmişlerdir. Okul müdürü bu konu ile ilgili bilgilendirilmediğini, yetkili mercilerin oluru olmadan buna izin verme yetkisinin olmadığını gelenlere söyler. Hemen ilgili Mili Eğitim Müdür Yardımcısına durumu bildirir ve okul müdürü yazılı izin gelmeden işlem yaptıramayacağını Tedaş yetkililerine de ifade eder.  Okuldan ayrılan Tedaş yetkilileri birkaç gün sonra ellerinde Milli Eğitim Müdürlüğünden aldıkları ve bahsedilen yerin “Tedaş’a trafo yapması için İl Milli Eğitim Müdürlüğünün izin verdiğini gösteren  belgeyle tekrar okula gelirler ve önce 18 metrekarelik alanı okul duvarını geriye çekerek okul sorumluluk alanından dışarıya çıkarırlar. Bu alanda bilek kalınlığındaki 5 adet ağaç kesilmeden duvar inşaatı Tedaş tarafından bitirilmiştir. Okul Müdürü bir hafta sonu Cumartesi günü okula uğradığında artık okul sorumluluk alanının dışında bulunan bu ağaçların da yine Tedaş yetkilileri tarafından kesildiğini görür. Görülen odur ki:

- Olursuz, izinsiz Trafo inşaatını yaptırmayan okul müdürü Şeref SARICA’ dır.

- Okul bahçesini Trafo için Tedaş’a izin veren, bu izinle bu alanı okul müdürünün sorumluluk alanından çıkaran İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ dür. Türk Medeni Kanunu “ Arzın üzerinde yapılmış ve dikilmiş olan eşya arzın mütemmim cüzüdür.” Yani yeryüzünün ayrılmaz bir parçasıdır demekte, artık ağaçların Çağlayan Lisesi ile hiçbir ilişkisi kalmadığını söylemektedir.

- Bu alana Trafo yapılmasına izin veren yine İl Mili Eğitim Müdürlüğüdür.

“Benim Tedaş’a tahsis ederek senin sorumluluk alanından çıkardığım alandaki ağaçları Tedaş’ a neden kestirdin” diyerek Şeref SARICA’ yı cezalandıran, bu “büyük suç” nedeniyle yıllarca emek verdiği okuldan onurunu zedeleyerek uzaklaştıran yine Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğüdür. Bu durum tüm eğitim ve bilim işgörenlerini, velileri, öğrencileri ve tüm Antalya kamuoyunu şaşkına çevirmiştir.

     

      Sayın Basın Mensupları;

      Sayın SARICA’nın bu soruşturma raporu sonucu aldığı cezalar ve görev yeri değişikliği kararı AKP hükümeti ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün; Ülkesinin ve ulusunun birliğini, Cumhuriyet kazanımlarını savunan Eğitim ve Bilim İşgörenlerine karşı tutumunu açıkça ortaya koyan bir delildir. Ayrıca  Antalya, Sarıca gibi Atatürkçü, çalışkan yöneticiler  sayesinde yıllarca üst üste ÖSS’de Türkiye Şampiyonu olduğunu; bugün ise eğitimi kadrolaşma yeri sanan  yöneticiler sayesinde de  32. sıraya kadar gerilediğini tüm kamuoyu artık bilmektedir. Bu başarısızlığın sonuçları, bu tür kıyımlarla örtülmeye çalışılmakta ve bedelini Antalya’nın eğitim öğretim kadrolarına ödetmek istenmektedir. EĞİTİM-İŞ Antalya’da gerek Eğitim ve Bilim İşgörenlerinin gerekse öğrencilerimizin haklarını korumak için Anayasal ve sendikal haklarını kullanma konusunda her zaman olduğu gibi kararlı duruşunu sürdürecektir.  

      EĞİTİM-İŞ olarak tüm Eğitim ve Bilim İşgörenleri için her zaman doğrunun yanında yanlışın karşısında yer alarak, tüm baskılara rağmen Başöğretmenimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün aydınlık yolundan asla ayrılmayacağımızı saygıdeğer kamuoyuna tekrar ilan ediyoruz.        12.02.2009                                                                                           

                                                                                                                                      İbrahim DAŞ
                                                                                                                                     Şube Başkanı

                                                                                                                Birleşik Kamu-iş Antalya Sözcüsü

 


Bu haber 12191 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm Yorumlar 

ADRES:
Balbey Mahallesi 422. Sok No:9
                            Muratpaşa/ANTALYA

Tel-Faks:0 (242) 2470788
E Posta
: egitimis07@gmail.com

 

Tüm Hakları Antalya Eğitimiş Şubesi'ne aittir.
Site yapımcısı Ramazan AZITEPE

Eski Sitemize Ulaşmak İçin Tıklayınız.