Ana Sayfa

Sitene Ekle

Haber Arşivi

Yönetim

Yazar Girişi

İletişim

BASINDA EĞİTİM-İŞ ANTALYA ŞUBESİ EŞİTSİZLİK ARTIYOR! UZAKTAN EĞİTİM DEĞERLENDİRME ANKETİ SONUÇLANDI! ÖĞRETMENLERİMİZ İÇİN YENİ YIL KONSERİ UZAKTAN EĞİTİM DEĞERLENDİRME ANKETİ İLK ZOOM TOPLANTIMIZI GERÇEKLEŞTİRDİK İLK VE TEK DAVAYI AÇAN SENDİKAMIZIN GİRİŞİMLERİ SONUÇ VERDİ. YİNE Mİ EMEKÇİ KEMER SIKACAK? BASINLA BİR ARAYA GELDİK 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK ÖDÜL TÖRENİ

 GENEL
 ÖZLÜK VE HUKUK
 BASIN AÇIKLAMALARI
 DAYANIŞMA
 EYLEM & ETKİNLİKLER
 BASINDA EĞİTİMİŞ
 BİLGİ-BELGE
 ÖRGÜTLENME
 İLÇE TEMSİLCİLİKLERİ
 KÜLTÜR-SANAT
 BİRLEŞİK KAMU İŞ
 HERYERDEN
 EĞİTİMİŞ TÜZÜĞÜ
SENDİKAMIZA ÜYE OLUN
TEMSİLCİLİK EL KİTABI

Hava Durumu

ANTALYA
ANTALYA


Çok Okunanlar
  ÇAĞLAYAN LİSESİ MÜDÜRÜNE CEZA
  EĞİTİM İŞ GENEL BAŞKANI VELİ DEMİR KİMDİR?
  Ulaş Kartal´ın düğünü
  "BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK ONUR ÖDÜLÜ" GECESİ
  HALK OYUNLARI KURSU
  SERİK TEMSİLCİLİĞİ YEMEĞİNDE BULUŞTUK
  Gençlik Kampı sona erdi
  EĞİTİMİŞ YENİ YÖNETİMİNİ SEÇTİ
  Öğretmen Evi Kartları
  UZMAN ÖĞRETMENLİK
  CUMHURİYET MİTİNGLERİ SÜRÜYOR…
  AKAYDIN İLK ZİYARETİNİ EĞİTİM İŞ’E YAPTI
  Çağlayan Lisesi
  Antalya Basınında Biz
  ATATÜRKÇÜ, CUMHURİYETÇİ MÜDÜRLERE BASKILARA HAYIR
  Okullarda Atatürk Köşesi
  Temsilciler Toplantısı Yapıldı
  Kemalist Cumhuriyet Mitingine Çağrı
  Uğur Mumcu´yu Anıyoruz
Anket
Sendikamızdan Beklentileriniz Nelerdir?

Ülke Sorunlarıyla ilgilenilmesi (838)
Bir yerlere atanmak için bana destek olması (41)
AB'ye girmek için istenilenlere tepkisiz kalması (14)
Özlük haklarımın korunması (580)

Yorumlananlar
..::: EĞİTİMİŞ ANTALYA ŞUBESİ :::…

UZMAN ÖĞRETMENLİK

18/3/2009

KARİYER BASAMAKLARI VE ANAYASA MAHKEMESİ KARARI


KARİYER BASAMAKLARI VE ANAYASA MAHKEMESİ KARARI

Uzman öğretmenlik sınavında başarılı oldukları halde değerlendirme ölçütlerine göre kontenjanın dışında kalan öğretmenlere hakları derhal geri verilsin!

Anayasa Mahkemesi’nin 5204 sayılı yasa ile ilgili olarak verdiği kısmi iptal kararı 18 Mart 2009 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Dava konusu düzenlemenin 7. maddesinin iptal gerekçesi aynen; 204 sayılı Yasa’nın 1. maddesiyle getirilen kariyer basamaklarında yükselme sistemi, öğretmenlerin, nitelik ve statülerinin iyileştirilmesine özel önem verilmesi temeline dayanmakta ve öğretmenlerin kıdem, eğitim ve iş başarımları esas alınarak, meslekî ve kişisel gelişimlerinin sağlanması, niteliklerinin iyileştirilmesi, statülerinin yaptıkları görevin önem, güçlük ve sorumluluk derecesi çerçevesinde olması gereken seviyeye yükseltilmesini amaçlamaktadır. Kuralda, kariyer basamaklarında yükselme koşullarının tümünü sağlasa bile, % 20 ve % 10’luk sınırlama nedeniyle bütün öğretmenler yükselme olanağına sahip olamayacaklardır. Bakanlar Kurulu’na tanınan bu oranları bir katına kadar yükseltme yetkisinin kullanılmasında da aynı sonuçla karşılaşılabilecektir. Anılan oranlar dolduğunda geride kalan öğretmenler, boşalma olana kadar yüzde yüz başarı elde etseler bile, uzman ve/veya başöğretmen hakkını elde edemeyeceklerdir. Bu durum ise yığılmalara, tıkanmalara ve çalışma hayatında olumsuzluklara neden olabilecektir. Öngörülen kontenjanlardaki yüzdelere giren son kişilerle aynı değerlendirme puanına sahip olanların kontenjan dışında kalmaları hali, hukuk devleti ve eşitlik ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. Bu nedenlerle kural, Anayasa’nın 2. ve 10. maddelerine aykırıdır, iptali gerekir şeklindedir.

Görüldüğü üzere Anayasa Mahkemesi, uzman ve başöğretmen olabilme koşullarına sahip olan öğretmenlere “kontenjan doluluğu” gerekçesiyle olumsuz yanıt verilmesinin Anayasaya aykırı olduğunu tespit ve tescil etmiştir. Bugüne kadar sayısız öğretmen, sadece bir defa düzenlenen uzman öğretmenlik sınavında başarılı oldukları halde, kontenjan sınırlaması nedeniyle yasanın tanıdığı haktan yararlanamamışlardır.

Karar sonrasında, idare, hukuka aykırı uygulamanın mağdurlarının haklarının geri verilmesine dönük düzenleme yapma sorumluluğu ile karşı karşıyadır. Eğitim-İş olarak Bakanlığa, hakları gasp edilen eğitim çalışanlarının haklarının geçmişe dönük olarak iadesi ile yoksun kaldıkları ekonomik kayıpların giderilmesi çağrısında bulunuyoruz.

Kontenjan kısıtlamasının hukuka aykırılığının tespiti sonrasında, Bakanlık benzer sınav türlerinde olduğu gibi yılda en az iki defa olmak üzere düzenli aralıklarla sınav yapma yükümlülüğü ile de karşı karşıya kalmıştır. Bu sınavların ilki mağduriyetlerin katlanarak artmaması için derhal yapılmalıdır.

Eğitim-İş olarak sürecin yakın takipçisi olacağız. 

 


Bu haber 6352 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm Yorumlar 

ADRES:
Balbey Mahallesi 422. Sok No:9
                            Muratpaşa/ANTALYA

Tel-Faks:0 (242) 2470788
E Posta
: egitimis07@gmail.com

 

Tüm Hakları Antalya Eğitimiş Şubesi'ne aittir.
Site yapımcısı Ramazan AZITEPE

Eski Sitemize Ulaşmak İçin Tıklayınız.