Ana Sayfa

Sitene Ekle

Haber Arşivi

Yönetim

Yazar Girişi

İletişim

BASINDA EĞİTİM-İŞ ANTALYA ŞUBESİ EŞİTSİZLİK ARTIYOR! UZAKTAN EĞİTİM DEĞERLENDİRME ANKETİ SONUÇLANDI! ÖĞRETMENLERİMİZ İÇİN YENİ YIL KONSERİ UZAKTAN EĞİTİM DEĞERLENDİRME ANKETİ İLK ZOOM TOPLANTIMIZI GERÇEKLEŞTİRDİK İLK VE TEK DAVAYI AÇAN SENDİKAMIZIN GİRİŞİMLERİ SONUÇ VERDİ. YİNE Mİ EMEKÇİ KEMER SIKACAK? BASINLA BİR ARAYA GELDİK 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK ÖDÜL TÖRENİ

 GENEL
 ÖZLÜK VE HUKUK
 BASIN AÇIKLAMALARI
 DAYANIŞMA
 EYLEM & ETKİNLİKLER
 BASINDA EĞİTİMİŞ
 BİLGİ-BELGE
 ÖRGÜTLENME
 İLÇE TEMSİLCİLİKLERİ
 KÜLTÜR-SANAT
 BİRLEŞİK KAMU İŞ
 HERYERDEN
 EĞİTİMİŞ TÜZÜĞÜ
SENDİKAMIZA ÜYE OLUN
TEMSİLCİLİK EL KİTABI

Hava Durumu

ANTALYA
ANTALYA


Çok Okunanlar
  ÇAĞLAYAN LİSESİ MÜDÜRÜNE CEZA
  EĞİTİM İŞ GENEL BAŞKANI VELİ DEMİR KİMDİR?
  Ulaş Kartal´ın düğünü
  "BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK ONUR ÖDÜLÜ" GECESİ
  HALK OYUNLARI KURSU
  SERİK TEMSİLCİLİĞİ YEMEĞİNDE BULUŞTUK
  Gençlik Kampı sona erdi
  EĞİTİMİŞ YENİ YÖNETİMİNİ SEÇTİ
  Öğretmen Evi Kartları
  UZMAN ÖĞRETMENLİK
  CUMHURİYET MİTİNGLERİ SÜRÜYOR…
  AKAYDIN İLK ZİYARETİNİ EĞİTİM İŞ’E YAPTI
  Çağlayan Lisesi
  Antalya Basınında Biz
  ATATÜRKÇÜ, CUMHURİYETÇİ MÜDÜRLERE BASKILARA HAYIR
  Temsilciler Toplantısı Yapıldı
  Okullarda Atatürk Köşesi
  Kemalist Cumhuriyet Mitingine Çağrı
  Uğur Mumcu´yu Anıyoruz
Anket
Sendikamızdan Beklentileriniz Nelerdir?

Ülke Sorunlarıyla ilgilenilmesi (837)
Bir yerlere atanmak için bana destek olması (40)
AB'ye girmek için istenilenlere tepkisiz kalması (14)
Özlük haklarımın korunması (577)

Yorumlananlar
..::: EĞİTİMİŞ ANTALYA ŞUBESİ :::…

KAMU ÇALIŞANLARININ İŞ GÜVENCESİ YOK EDİLEMEZ

13/10/2012

Hükümeti şimdi de kamu emekçilerinin iş güvencesini ortadan kaldırmaya çalışıyor.


Türkiye’de 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle yürürlüğe giren 24 Ocak Ekonomi Kararlarıyla iş hayatı tamamen sermayenin emrine sunulmuştur. Kamu İktisadi Kuruluşlarının özelleştirilmesi süreci hızla başlatılırken bir taraftan da kamusal hizmetlerin piyasa koşullarına sunulması için gerekli adımlar atılmıştır. 1990’lı yıllarda ABD ve Avrupa ülkelerinde, kamu hizmetlerinin, içeriğine ve niteliklerine bakılmaksızın piyasaya terk edilmesi süreci, kısa sürede Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü ve IMF’nin yaptırımları sonucu Türkiye’de de başlatılmıştır.

İktidara geldiği 2002 yılından bu yana kamu çalışanlarının kazanılmış haklarını gaspeden, emeklerini yok sayan, yoksulluk sınırında yaşamaya mahkum eden AKP Hükümeti şimdi de kamu emekçilerinin iş güvencesini ortadan kaldırmaya çalışıyor. Toplu İş İlişkileri Yasası TBMM’de görüşülürken gazetelere, “memurun iş güvencesi kalkıyor” haberini veren AKP Hükümeti, kamusal hizmetleri de küresel sermayenin hizmetine sunmak için her türlü yasal zemini oluşturmaya çalışmaktadır.

Kendisine yandaşlık yapmayan milyonlarca kamu çalışanını mevcut kanunlarla yeterince hizaya getiremediğini düşünen AKP, kamu çalışanlarının elinden iş güvencesini alarak adeta “iktidara kırbaç yaratma” hedefine yoğunlaşmak istemektedir. Kamu çalışanlarına uygulanacak yaptırımları ağırlaştıran, kazanılmış haklarını hiçe sayan ve baskıyı en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan esnek, güvencesiz, performansa dayalı bir çalışma statüsü asla kabul edilemez. Kamusal hizmetleri ticarileştirmeye yönelik bu tür girişimler, ülkeyi faşist devlet modeline bir adım daha yaklaştıracaktır.

Kamu çalışanlarının verimliliğini ölçme adına konulmak istenen “performans değerlendirmeleri” hiçbir dayanağı olmayan öznel değerlendirme ölçütleridir. Bu ilkeye bağlı olarak memurun iş güvencesi ortadan kaldırılacaktır. Böylece AKP Hükümeti’nin kendi yandaşlarıyla çalışabilmesi için “sözleşmeli” uygulaması yaygınlaştırılacak. Devlet memurluğu yerine cemaatlerden, tarikatlardan oluşacak “Hükümet memurluğu” yaratılacaktır.                    

2005 yılında bugünkü Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in de içinde bulunduğu ekip tarafından hazırlanan kamuoyunda Kamu Yönetimi Yasası olarak bilinen 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’nda memurun iş güvencesini yok edebilecek değişiklikler içeren torba yasa, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilmişti.

Görünen o ki iktidarını tamamen sağlamlaştıran AKP Hükümeti, her alanda uyguladığı dayatmacı politikalarını şimdi de iki milyon kamu emekçisine yöneltmiş bulunmaktadır. Kamu çalışanları üzerinde geniş ölçekli baskı kurma, kamu işyerlerinde korku terörü estirme düşüncesi bugün tekrar yürürlüğe konulmak istenmektedir.

Eğitim-İş olarak; kamu çalışanlarının iş güvencesini ortadan kaldıracak, kamusal hizmetleri ticarileştirip, özelleştirecek, ulus devleti çökertecek ve sendikaların kapısına kilit vurulmasına neden olacak düzenlemeye karşı Hükümeti uyarıyoruz. Artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Kamu çalışanlarının haklarına yönelik saldırılar karşısında tüm kamu çalışanlarını duyarlı olmaya, kamu sendikalarını da eylem birlikteliği içinde hareket etmeye çağırıyoruz.


Bu haber 2772 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm Yorumlar 

ADRES:
Balbey Mahallesi 422. Sok No:9
                            Muratpaşa/ANTALYA

Tel-Faks:0 (242) 2470788
E Posta
: egitimis07@gmail.com

 

Tüm Hakları Antalya Eğitimiş Şubesi'ne aittir.
Site yapımcısı Ramazan AZITEPE

Eski Sitemize Ulaşmak İçin Tıklayınız.