Ana Sayfa

Sitene Ekle

Haber Arşivi

Yönetim

Yazar Girişi

İletişim

GENEL KURUL 2018 GENÇLERDEN ATASINA MEKTUP YARIŞMASI ÖDÜLÜ SAHİPLERİNİ BULDU  ATA´YA MEKTUP YARIŞMASI  MEB ORTA ÖĞRETİM YERLEŞTİRME KILAVUZU  YARGI DUR DEDİ  YİNE SINAV SKANDALI OKUL SERVİSLERİNİN KONTROLÜ ÖĞRETMENLERİN GÖREVİ DEĞİLDİR ÖĞLE ARASI DİNLENMEK HAKKIMIZDIR  VEFAT  3 MART DEVRİMLERİN BAŞLANGICI

 GENEL
 ÖZLÜK VE HUKUK
 BASIN AÇIKLAMALARI
 DAYANIŞMA
 EYLEM & ETKİNLİKLER
 BASINDA EĞİTİMİŞ
 BİLGİ-BELGE
 ÖRGÜTLENME
 İLÇE TEMSİLCİLİKLERİ
 KÜLTÜR-SANAT
 BİRLEŞİK KAMU İŞ
 HERYERDEN
 EĞİTİMİŞ TÜZÜĞÜ
TEMSİLCİLİK EL KİTABI

Hava Durumu

ANTALYA
ANTALYA


Çok Okunanlar
  ÇAĞLAYAN LİSESİ MÜDÜRÜNE CEZA
  EĞİTİM İŞ GENEL BAŞKANI VELİ DEMİR KİMDİR?
  Ulaş Kartal´ın düğünü
  "BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK ONUR ÖDÜLÜ" GECESİ
  HALK OYUNLARI KURSU
  SERİK TEMSİLCİLİĞİ YEMEĞİNDE BULUŞTUK
  Gençlik Kampı sona erdi
  EĞİTİMİŞ YENİ YÖNETİMİNİ SEÇTİ
  Öğretmen Evi Kartları
  UZMAN ÖĞRETMENLİK
  CUMHURİYET MİTİNGLERİ SÜRÜYOR…
  AKAYDIN İLK ZİYARETİNİ EĞİTİM İŞ’E YAPTI
  Çağlayan Lisesi
  Antalya Basınında Biz
  ATATÜRKÇÜ, CUMHURİYETÇİ MÜDÜRLERE BASKILARA HAYIR
  Temsilciler Toplantısı Yapıldı
  Okullarda Atatürk Köşesi
  Kemalist Cumhuriyet Mitingine Çağrı
  Uğur Mumcu´yu Anıyoruz


Anket
Sendikamızdan Beklentileriniz Nelerdir?

Ülke Sorunlarıyla ilgilenilmesi (836)
Bir yerlere atanmak için bana destek olması (40)
AB'ye girmek için istenilenlere tepkisiz kalması (14)
Özlük haklarımın korunması (577)

Yorumlananlar
..::: EĞİTİMİŞ ANTALYA ŞUBESİ :::…

IŞIKLAR ÖĞRETMENEVİ

6/10/2015

İLİMİZİN TARİHİ DEĞERİ OLAN ıŞIKLAR öĞRETMENEVİNİN DURUMU İLE İLGİLİ OLARAK 03/10/2015 TARİHİNDE BİNA ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI.


ÖĞRETMENEVİ ÖĞRETMENLERİNDİR, RANT’A KURBAN EDİLEMEZ!

Antalya İlimizin tarihi bir geçmişine sahip olan, Işıklar Caddesi’ndeki  Öğretmenevi, onarıma başlandığı 2013 Şubat ayından bu yana  kaderine terk edildi. Şu anda, evsizler ile madde bağımlılarının meskeni haline gelen bu tarihi binamızın akıbeti belirsizdir.

Daha önce Vali Konağı olarak da kullanılan Işıklar Caddesi’nde yer alan ve 1982 yılından beri öğretmen evi olarak kullanılan evimiz, bir çok kez il özel idaresine devredilmesi ve öğretmenlerin boşaltması talebiyle gündeme gelmişti. AKP iktidarının il genel meclisinde çoğunluk olduğu dönemde özelleştirilerek kiralanma ve ranta açılması girişiminde bulunulmuştu. O dönemde sendikamız ve bir çok öğretmenin yapmış olduğu eylemler etkili olmuştur. 2009 yılında il genel meclisinde çoğunluğun muhalefete ( CHP ve MHP) geçmesiyle birlikte 2009 yılına kadar İl Genel Meclisi, sözleşmesi her yıl yenilenen Haşim İşcan Mahallesi'ndeki (eski vali konağı) Işıklar Öğretmenevinin kira sözleşmesini 10 yıl süreyle uzattı. Öğretmenevinin sağlıklı bir işlevde çalışması için yapılan oylamada kira sözleşmesi yasal olarak en uzun tahsis süresi olan 10 yıllığına oy birliğiyle uzatılarak öğretmenlerin hizmetine tahsis edildi. 

         2013 yılının Şubat ayında tadilat başlayacağı bahane edilerek öğretmenevi 1 gecede apar topar boşaltıldı ve 750.000 TL. tutarı ile onarıma alındı. Onarım sırasında yapılan incelemelerde alt ve üst bölümlerde ve kolonlarda çatlama, ahşap bölümlerde de çürüme görüldüğü bundan dolayı onarım maliyetinin  1,5 milyon lirayı geçeceği gerekçesi ile öğretmenevimizin onarımı yarıda bırakıldı. O tarihten sonra Işıklar öğretmenevimiz bıranda ile kapatılarak kaderine terk edildi. Türkiyemizin  değişik bölgelerinde bıranda ile kapatılan tarihi binalar zaman içerisinde yandaşlara ticari işletmelerin hizmet vereceği biçimde tahsis edildiklerine dair bir çok rant örnek bulunmaktadır.

Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada öğretmenevimizin onarımının ikinci etap çalışması için Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığının 25 Kasım 2014 tarihinde ihale yaptığı kaydedildi. İhale şartnamesinde; İşe başlama tarihi sözleşmenin yapıldığı tarihten itibaren 5 (Beş) gün içinde yer teslimi yapılarak işe başlanacaktır şeklinde belirtilmiştir. İşin süresi yer tesliminden itibaren dört yüz (400) takvim günüdür.

 

Sonuç olarak;

 

İlimizin tarihi simgelerinden olan Işıklar Öğretmenevimizin Aspendos’ta dokusu bozularak yapılan onarım gibi değil, tarihi dokusunu bozmadan restore edilerek söz verildiği gibi 5 Ocak 2016 tarihinde halkımızın ve öğretmenlerimizin kullanımına sunulmasını istiyoruz. 

 


Bu haber 2644 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm Yorumlar 

ADRES: Balbey Mahallesi 422. Sok No:9
                            Muratpaşa/ANTALYA

Tel-Faks:0 (242) 2470788
E Posta
: egitimis07@gmail.com

 Tüm Hakları Antalya Eğitimiş Şubesi'ne aittir.

Eski Sitemize Ulaşmak İçin Tıklayınız.